Skoré reštitúcie? Zabudnite!

Autor: Radoslav Pavelka | 9.4.2018 o 8:55 | (upravené 16.4.2018 o 23:32) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  549x

Vo virvare hektických politických udalostí sa úplne stratila mimoriadna správa ombudsmanky o závažnom porušovaní základných ľudských práv a slobôd konaním niektorých štátnych orgánov. 

 Ide o nekončiaci proces s reštitúciami, ktorý sa začal v roku 1991 a pokračoval v druhom kole v roku 2003. Dodnes na Slovensku evidujeme vyše deväťtisíc nevybavených žiadostí, odhadovaná doba ich ukončenia je v niektorých okresoch stanovená na ďalších vyše desať rokov. V Košiciach je to dokonca až 41 rokov a napríklad v Nitre 19 rokov. V prípade reštitúcií týkajúcich sa bývalého vojenského priestoru Javorina sa doba ich vyriešenia radšej ani neodhadla. Od prvých žiadostí o navrátenie protiprávne zabratého majetku komunistickým režimom už uplynulo 17 rokov. Nakoľko väčšina žiadateľov o reštitúcie bola v staršom veku, mnohí sa vyriešenia svojich žiadostí už nedožili. A hrozí, že vo viacerých prípadoch sa vrátenia majetku nedočkajú ani ich deti.

Na súčasný stav s reštitúciami v NR SR upozornila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vo svojej správe v marci. Na dlhodobé porušovanie základných občianskych práv v reštitučnom procese poukazovala už aj jej predchodkyňa, Jana Dubovcová. Ombudsmanka Patakyová, pripomínam nominantka vládnej koalície, vo svojej správe okrem iného uviedla: „ zdĺhavosť konania v princípe predlžuje stav právnej neistoty dotknutej osoby do takej miery, že sa jej právo na súdnu ochranu štátu stáva na Slovensku iluzórnym, a teda ho ohrozuje vo svojej podstate.“   

Poslanci sa okrem iného mohli dozvedieť aj o dlhodobej nečinnosti ministrov MPaRV SR Jahnátka i Matečnej, ktorí tento stav zdôvodňovali okrem iného aj problémami, ktoré im spôsobovali viaceré reorganizácie štátnej správy, najmä pre nedostatočný počet kvalifikovaných pracovníkov na jednotlivých úradoch. Napríklad pani Matečná 12. 6. 2016 konštatovala, že na žiadosť predstaviteľov okresných úradov o zvýšenie počtu pracovníkov im bola z MV SR zaslaná nasledovná odpoveď: „ MV SR v súčasnosti nemá priestor  na navýšenie funkčných miest s tým, že do schválenia výstupov optimalizácie (ESO) nie je možné realizovať akékoľvek návrhy na zmenu systematizácie funkčných miest okresných úradov.

Projekt ESO, teda zámer spraviť verejnú správu efektívnu, spoľahlivú a otvorenú, žiaľ, žiadnu výraznú zmenu  nepriniesol. Medzi najväčšie problémy, ktoré zo sebou prináša je ten fakt, že rezortní ministri nemôžu vykonávať v systéme výkonu správy na nižších stupňoch štátnej správy žiadne zmeny. V prípade urýchlenia výkonu reštitúcií tak už šesť rokov ESO bráni personálnym a mzdovým zmenám v štruktúre okresných pozemkových úradov. Lebo podľa prieskumu na okresných pozemkových úradoch by pre celé Slovensko stačilo vytvoriť 30 nových miest pre oblasť reštitúcií a ich vybavovanie by sa urýchlilo. Problém tiež je, že proces reštitúcií sa týka viacerých inštitúcií od katastrov, cez archívy, obce, Slovenský pozemkový fond až po okresné pozemkové úrady, pričom ani jedna z týchto organizácií nie je nadradená inej, ani jedna z nich nemá právo kontrolovať ich súčinnosť a sledovať komplexný priebeh vybavovania žiadostí. Ombudsmanka Patakyová problém vidí taktiež v súčinnosti  SPF v reštitučných konaniach, keď ho za jeden z najväčších problémov pri riešení reštitúcií uviedli v prieskume samotné pozemkové a lesné odbory okresných úradov.

Zdá sa vám to celé akési divné? Problémov, kvôli ktorým je kvalitné, rýchle a transparentné riešenie reštitúcií v nedohľadne, je však omnoho viac, navyše za ne v podstate nie je nik zodpovedný, respektíve sa zodpovednosť prenáša z jedného ministerstva na druhé.

Je preto najvyšší čas, aby štátna moc pri svojom výkone reflektovala realitu. Nie je predsa únosné, aby upozornenia o fatálnom zlyhávaní štátnej moci boli opakované, no naďalej sa len  brali na vedomie, bez zjavnej snahy o nápravu.

 

Mimoriadna správa verejného ochrancu práv je k nahliadnutiu tu:  http://www.vop.gov.sk/files/mimoriadna%20spr%C3%A1va_re%C5%A1tit%C3%BAcie.pdf

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?