reklama

Naozaj pijeme otrávenú vodu?

Na mnohých miestach áno. A čo je horšie, tak skoro sa to zrejme nezmení. No poporiadku. Možno aj vám napadla práve táto otázka, keď ste koncom roka zachytili správy o kvalite vôd Žitného ostrova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Západoslovenská Vodárenská spoločnosť pri svojich meraniach zistila v niektorých verejných vodovodoch v oblasti Žitného ostrova prekročenie limitov nebezpečnej látky, ktorou je toxický pesticíd atrazín.

Prekročené limity boli namerané v skupinových vodovodoch Trstená na Ostrove a Jurová. V obci Baka boli hodnoty atrazínu prekročené až 5-násobne. Hodnoty nad povolené limity boli zistené aj v prípade vodovodov Holice a Blatná na Ostrove. Na základe týchto údajov začal konať Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Vydal zákaz používania pitnej vody z týchto skupinových vodovodov na pitie, na výrobu a prípravu potravín. Vodu pre ľudí začali voziť v cisternách. O niekoľko týždňov neskôr hygienici namerali hraničné množstvo atrazínu aj v ďalších dvoch obciach na Žitnom ostrove, vo verejných vodovodoch Veľká Paka a Mierovo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ ste si práve vydýchli a povedali si, že sa vás to netýka, keďže nebývate v oblasti Žitného ostrova, nepoteším vás. Vody Žitného ostrova slúžia na zásobovanie viacerých miest nielen v regióne, ale aj mimo neho. V súčasnej dobe sa zo zdroja v Jelke napája aj Nitra, Galanta, Sládkovičovo, Sereď, Šaľa, Zlaté Moravce a obce v okolí týchto miest. Zo zdroja Gabčíkovo sa napájajú okrem iných aj Nové Zámky, Kolárovo, Štúrovo, Levice. Určite je zaujímavou informáciou aj to, že zásoby podzemných vôd sú také veľké, že by dokázali zásobiť svojou kapacitou až 13 miliónov ľudí v Európe, pričom je napríklad možné aj obnovenie plánov na realizáciu vodovodného privádzača od vodárenského zdroja Gabčíkovo až na východ Slovenska. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nuž a čo to ten atrazín vlastne je? V minulosti sa využíval v poľnohospodárstve, no je už niekoľko rokov zakázaný, pretože môže mať podľa vyjadrenia úradu verejného zdravotníctva negatívny vplyv na hormonálny systém, na vývoj a rast živých organizmov, a to už pri nízkych koncentráciách. Novorodenci žien, ktoré boli vystavené pitnej vode kontaminovanej atrazínom, môžu mať nízku pôrodnú hmotnosť a tiež im môže hroziť poškodenie srdca, vylučovacej sústavy a končatín. Atrazín sa do tela človeka vstrebáva pomerne rýchlo. Aj dospelým môže spôsobiť poruchy motoriky, zapríčiniť ochrnutie končatín alebo aj impotenciu. Zlé správy pokračujú - Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho uvádza ako možný karcinogén. Signálom o tom, že ste jeho vplyvu vystavený dlhodobo, môžu byť hnačky, vracanie, či podráždenie pokožky a očí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Atrazín je teda nebezpečný jed. V pitnej vode. Existuje riešenie v podobe inštalácie filtračného zariadenia na zdroj vody. Nie je to nijako zložité a pritom dostatočne účinné. Problém teda nie je v tom, že by sme nevedeli atrazín z vôd dostať, ale problém je v tom, aby sme atrazín včas rozoznali a vedeli vyššie uvedené opatrenia čím skôr urobiť. Štát musí prebrať zodpovednosť za pravidelné a kvalitné monitorovanie vody. Žiaľ, v súčasnej dobe nie je jasne vymedzené, kto má vlastne potrebné merania vykonávať a ako sa má následne s týmito informáciami pracovať. Aby sme tento stav zmenili, a aby merania neboli na pleciach radových občanov, predložili sme návrh zákona, ktorý má zabezpečiť pravidelné a dôsledné monitorovanie Žitného ostrova. Hlavnou ambíciou zákona je zaviesť povinnosť ročného monitoringu kvality podzemnej vody z jedno až šesť úrovňových vrtov základnej pozorovacej siete Slovenského hydrometeorologického ústavu a všetkých jednotlivých vodárenských zdrojov na vymedzenom území. V prípade výskytu nadlimitných hodnôt sa početnosť monitoringu zvyšuje na 4-krát ročne a o nameraných nadlimitných hodnotách je povinné ministerstvo životného prostredia ihneď informovať ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tieto opatrenia nevyriešia všetky problémy, môžu však výrazne znížiť riziko nezachytenia škodlivých látok vo vode. Preto pokladáme náš návrh zákona za potrebné uviesť do praxe.

O tomto návrhu zákona sa hlasovalo 22. mája. Výsledok je nelichotivý, zákon neprešiel. Pre prípad, že by vás zaujímalo, kto bol za a kto naopak náš návrh zákona nepodporil, či hlasoval proti, tu je link na predmetné hlasovanie NR SR: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=40184 

Radoslav Pavelka

Radoslav Pavelka

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Manžel, otec, občan. Človek, ktorý si myslí že pravda a láska by predsa len mala zvíťaziť nad klamstvom a nenávisťou. A ešte sloboda aj slušnosť. Aj na Slovensku. Inak autor regionálneho podcastu NitránskeReči. https://open.spotify.com/show/6ZPbLwpxFCzJ9QYpAXK8Hr Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenéverejné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu