Budú slovenské potraviny drahšie?

Autor: Radoslav Pavelka | 26.10.2018 o 7:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  548x

O zákone o osobitnom odvode obchodných reťazcov toho už bolo povedané a popísané veľmi veľa. Tak si zhrňme to najdôležitejšie.  

Odvod zdražie potraviny a možno aj iné komodity, napríklad školské alebo hygienické potreby či hračky. Jednoducho všetko, čo predávajú reťazce, ktoré budú týmto zákonom postihnuté. Zaťažíme ich 2,5 % odvodom z čistého obratu, teda z predaja všetkých komodít a nie len potravín. Nuž a povedzme si na rovinu, odvod si predajcovia niekde vynahradia. Teda najpravdepodobnejšie tak, že zdvihnú svoje ceny tak, aby si túto stratu vykompenzovali.

Najbizarnejším problémov je však to, že tento odvod nepostihne len zahraničné reťazce, o čo predkladateľom išlo predovšetkým, a čo s veľkým pátosom aj deklarovali, ale doplatia naň najmä slovenskí poľnohospodári, slovenskí predajcovia a najmä slovenskí zákazníci. A to všetko v réžii Slovenskej národnej strany.  

Predkladatelia zákona vravia, že chcú pomáhať predovšetkým slovenským poľnohospodárom a potravinárom. Ale týmto zákonom dosiahnu presný opak. V súčasnosti majú slovenské reťazce zisk okolo 1%, čo je bežné aj vo vyspelých krajinách. Je zjavné, že nový odvod bude veľkým zásahom do ich ekonomickej stability. Slovenské reťazce predávajú najviac slovenských výrobkov a ak budú chcieť byť naďalej v zisku, budú musieť zdvihnúť svoje ceny a tým sa stanú slovenské výrobky ešte drahšie a tým menej zaujímavé pre zákazníka. Treba tiež pripomenúť, že týmto nezmyselným odvodom zaťažíme aj menších nezávislých predajcov, ktorí predávajú takmer výhradne slovenské potraviny. Podľa zákona sa obchodným reťazcom stáva aj vlastník dvoch obchodov, pokiaľ sú v dvoch okresoch. Teda, ak by sa novovznikajúce siete stali dostatočne úspešnými, budú musieť platiť 2,5-percentný odvod z obratu za to, že sa im darí úspešne predávať slovenské výrobky. Pre ilustráciu si povedzme, že stačí, ak budú mať napríklad desať predajní s čistým mesačným obratom vyšším ako 6 700 eur. Alebo menej predajní, ktoré majú spolu za tri mesiace obrat vyšší ako 200 000 eur. Práve toto je suma, po ktorej dosiahnutí je reťazec povinný platiť nový odvod. Rovnako sa trestá spoločná iniciatíva viacerých predajní spolupracovať pri predaji domácich výrobkov. V zmysle návrhu zákona sú takíto predajcovia obchodnou alianciou a budú musieť tiež platiť dodatočnú povinnú daň z obratu. Z uvedeného je teda jasné, že zákon znemožní alebo aspoň výrazne sťaží vznik alternatívnych ciest, ako sa bez veľkoobchodných reťazcov môže zákazník dostať k domácim výrobkom. Teda namiesto toho, aby sme im boli povďační za takúto snahu, ideme im hádzať pod nohy ďalšie polená.

Záverom treba povedať, že vďaka tomuto odvodu sa vyberie približne 120 miliónov eur ročne. Tieto peniaze majú byť podľa predkladateľov zákona použité pre potreby slovenských poľnohospodárov, pestovateľov, či chovateľov. No ako sa tieto peniaze využijú v skutočnosti a kto z nich bude mať osoh naozaj, je vo hviezdach. Zákonné ustanovenie, ktoré by to jasne  určovalo, žiaľ, predkladatelia zákona akosi „zabudli“ dodať. 

Stručné zhrnutie problému nájdete aj v týchto odkazoch.

 

https://www.facebook.com/radoslavpavelkaVasposlanecNRSR/videos/572181266526424/

https://www.facebook.com/radoslavpavelkaVasposlanecNRSR/videos/1291015671038013/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Som sama na päť detí, žijem z brigád a nemám nárok na pomoc

Päť príbehov slovenských jednorodičov.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Fico asi vie, prečo sa dištancuje od Bödöra

Azda sa to čoskoro dozvieme aj my.


Už ste čítali?