Pravda a lož o osobitnom odvode obchodných reťazcov.

Autor: Radoslav Pavelka | 24.1.2019 o 8:38 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  2028x

O osobitnom 2,5% odvode sa toho už popísalo a povedalo veľa. Napríklad laická, ale aj odborná verejnosť, či opozícia tvrdia, že sa kvôli nemu budú zdražovať potraviny. No predkladatelia zákona presviedčajú všetkých, že nie. 

Niekto vraví, že slovenské reťazce tento odvod nezasiahne, iný tvrdí presný opak. Ako to teda je naozaj? Povedzme si radšej niekoľko faktov.

1, Potraviny na Slovenku budú drahšie. Pravda ! Tento odvod zasiahne všetky reťazce, a tie ovládajú približne 80% predaja potravín na Slovensku. Odhadovaná výška odvodu za rok je cca 112 miliónov Eur. Naozaj si niekto myslí, že reťazce to zaplatia zo svojho?  Nie, nezaplatia. Postupne, časom a nenápadne budú zdražovať predovšetkým potraviny, aby si tento odvod kompenzovali.

2, Slovenské reťazce nebudú odvod platiť. Lož ! Budú, a to preto, lebo spĺňajú všetky podmienky, ktoré určuje tento zákon.

3, Odvod nebudú platiť malé predajne a niektoré predajne na vidieku. Pravda ! Je pravdou, že malé, nezávislé predajne túto povinnosť mať nebudú. Bude však u nich nakupovanie lacnejšie? Skôr ako odpoviete sa však skúste zamyslieť, kde väčšinu svojho sortimentu tieto predajne nakupujú.    

4, Všetky peniaze, ktoré sa touto daňou vyzbierajú, dostanú slovenskí poľnohospodári a  potravinári. Lož ! Predkladatelia zákona odhadovali hodnotu takto získaných financií na 150 miliónov Eur. Keďže však bol návrh úplne zlý, museli ho upraviť a zmenila sa aj táto hodnota na 112 miliónov Eur. Ani tieto financie však všetky do agrorezortu nepôjdu. Ministerstvo financií si z nich odvedie daň z právnických osôb, čo je 25 miliónov. Zostalo nám tak už len 87 miliónov. Ak si myslíte, že aspoň tieto pôjdu pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ani to nemusí byť pravda. Znenie zákona totiž nevraví, ako presne tieto prostriedky rozdelí. Počuli sme len všeobecne znejúce vyhlásenia o transparentnosti pri ich rozdeľovaní, ale exaktné a nespochybniteľné pravidlá, žiaľ nenájdete nikde. Navyše nezabúdajme, že Ministerstvo  pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, patrí pod SNS.  

5,  Niektoré predajne reťazcov na malých dedinách a v „najmenej rozvinutých okresoch“ tento odvod platiť nebudú. Pravda ! Tieto predajne naozaj odvod platiť nebudú. Odvod však budú platiť všetky ostatné predajne týchto reťazcov, čo bude mať za následok ich finančné problémy, keďže zisk slovenských reťazcov sa pohybuje približne len na úrovni jedného percenta.

6, Odvod zaplatia reťazce a nie ľudia. Lož ! Technicky síce naozaj odvod zaplatia reťazce, ale v skutočnosti to budeme my všetci, keďže sa naň poskladáme vo forme zvýšenia cien potravín.

7, Zákon o osobitnom odvode pre reťazce je v rozpore so slovenskou ústavou a Európskou legislatívou. Pravda ! Podľa nás v SaS vykazuje tento odvod niekoľko rozporov so slovenskou ústavou a preto sme sa rozhodli podať podanie na Ústavný súd, kde uvedené skutočnosti dokazujeme. Predkladatelia zákona si nesplnili povinnosť oboznámiť Európsku Komisiu s takýmto zákonom pred jeho prijatím, čo podľa komisárky Vestagerovej bude znamenať, že takáto pomoc štátu bude neoprávnená, čo môže viesť k jej vymáhaniu od príjemcov.   

 

Ak Vás táto problematika zaujala, viac sa dozviete tu:

https://www.facebook.com/stranasas/videos/1989998114636530/

https://www.facebook.com/stranasas/videos/1094432244059884/

 

Moje meno je Radoslav Pavelka, v parlamente sa snažím bojovať za férové podnikateľské prostredie, za rovnosť všetkých pred zákonom, a spolu tímom SaS chceme spraviť Slovensko lepším. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Miroslav Kollár: Za ľudí zrejme ostane okrajová strana

Kollár prehral s Veronikou Remišovou.

Ako varili naše prastaré matky

Recepty a rady k stolu spred vyše sto rokov.


Už ste čítali?