Ako nám SNS život zdražila.

Autor: Radoslav Pavelka | 21.2.2019 o 8:30 | Karma článku: 4,20 | Prečítané:  1864x

Chceme pomáhať slovenským poľnohospodárom, chceme pomáhať slovenskému cestovnému ruchu! Chceme, aby bolo na pultoch viac slovenských potravín! Chceme aby boli dovolenky pre Slovákov lacnejšie a dostupnejšie! 

No a hlavne chceme, aby zlacneli potraviny!

Takto nám predstavitelia SNS argumentovali po celý rok 2018. Vždy, keď predkladali niektorý zo svojich skvelých zákonov. Napríklad zákon o turistickom ruchu, zákon o znížení výšky DPH na ubytovacie služby, či zákon o rekreačných poukazoch pre zamestnancov. V potravinárstve to bol zase „slávny“ zákon o osobitnom 2,5 % odvode pre reťazce, či zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Samé „výborné“ nápady, ktoré nám majú zľahčiť a zlacnieť náš život.

Ako sa vraví, papier znesie všetko. Žiaľ, realita je iná. Najmä keď prídu na rad tvrdé dáta.

15. 2. 2019  Štatistický úrad zverejnil svoju správu Vývoj spotrebiteľských cien za január 2019. V nej sa okrem iného píše: „Spotrebiteľské ceny sa v januári 2019 v porovnaní s decembrom 2018 v úhrne zvýšili o 1,1 %. Vzrástli ceny v odbore rekreácia a kultúra o 0,6 %“. Na prvý pohľad sa to asi nezdá veľa, ale dôležitejší je údaj, ktorý upresňuje: „vyššie ceny v odbore rekreácia a kultúra ovplyvnil rast cien organizovaných dovolenkových zájazdov o 1,6 %“. Čiže samotná rekreácia dosahuje nárast, ktorý môžeme považovať za alarmujúci, najmä ak si uvedomujeme, že toto zvýšenie je za jeden mesiac a teda pokiaľ by zvyšovanie cien malo takúto tendenciu dlhší čas, ceny by mohli vyrásť do naozaj vysokých čísiel.

Takže na služby v turistickom ruchu sme prijali nesystémové zníženie výšky DPH o 13 %, začali sa využívať rekreačné poukazy - a čuduj sa svete. Napriek tomu všetkému tie potvorské ceny nie a nie klesnúť, ale práve naopak. Oni stúpajú! Možno si poviete - na dovolenku idem raz za rok, navyše využijem rekreačný poukaz (o výšku ktorého mi síce pravdepodobne zamestnávateľ zníži moju koncoročnú odmenu), tak čo ma po zvýšených cenách. Horšie to však je s potravinami. Tie si kupujete takmer každý deň. A ako to je s nimi? Opäť si pomôžeme s údajmi zo Štatistického úradu: „V porovnaní január 2019 s decembrom 2018 vzrástli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 3 % !“. Niekto povie, že zvyšovanie cien je cítiť všade a teda nie je dôvod na paniku. Len pre poriadok uveďme, že existujú odvetvia, kde sa ceny znižujú. Napríklad ceny odevov a obuvi klesli za sledované obdobie o 2 %.

Takže si to zopakujme. SNS navrhla opatrenia v cestovnom ruchu, ktoré mali priniesť jeho oživenie, dostupnosť a zlacnenie. Výsledok? Ceny za ubytovanie, stravovanie a služby v cestovnom ruchu (napríklad ceny vlekov) sú v porovnaní s minulým rokom jednoducho drahšie.

SNS zaviedla opatrenia na podporu poľnohospodárov a opatrenia, aby boli ceny potravín lacnejšie. Výsledok? Takto rekordne ceny v obchodoch s potravinami nestúpali niekoľko rokov dozadu. A to sa vplyv 2,5 % mimoriadneho odvodu ešte neprejavil naplno.

Natíska sa otázka, prečo to tak je. Vysvetlení je niekoľko. Napríklad, že zníženie DPH automaticky neznamená zníženie cien. Že ak dáte povinnosť vydávať rekreačné poukazy, ceny ubytovania neznížia, ale práve naopak. To najmä preto, lebo ak dostanete niečo „zadarmo“, jednoducho si to vážite menej a nemáte problém s takto získanými prostriedkami narábať menej šetrne a zaplatiť za služby viac, ako keby ste si to celé platili sami. No a povedzme si na rovinu, prečo by to podnikatelia v cestovnom ruchu nevyužili. A potraviny? Nuž, je len málo ľudí na Slovensku, ktorí si myslia, že keď na potraviny uvalíte daň, tak nezdražia.

Takže priatelia, za Slovensko, za rozvoj cestovného ruchu, za slovenských poľnohospodárov a hlavne za nižšie ceny!

Hrdo, Odborne a Slušne.

Moje meno je Radoslav Pavelka, v parlamente sa snažím bojovať za férové podnikateľské prostredie, za rovnosť všetkých pred zákonom, a spolu tímom SaS chceme spraviť Slovensko lepším. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?