Robí si z nás SNS dobrý deň? Alebo - ako nám dali za pravdu.

Autor: Radoslav Pavelka | 3.4.2019 o 11:40 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  3059x

Najskôr SNS svojím nezmyselným 2,5 % odvodom zdraží potraviny až o tri percentá za mesiac, a keď príde na naše slová a Európska komisia tento hlúpy odvod pozastaví, vzápätí ho idú zrušiť. Robia si z nás dobrý deň?

 Minulý rok s veľkou slávou SNS predstavila svoj zákon o osobitnom 2,5% odvode pre obchodné reťazce. Vďaka nemu plánovali do štátnej pokladne „priniesť“ odhadom 150 miliónov eur. Tento návrh však bol taký nekvalitný a zlý, že ho skritizoval snáď každý, koho sa týkal. Od bežných občanov, cez poľnohospodárske a potravinové združenia, obchodníkov, až po ministra Žigu. My v SaS sme kritizovali nielen hrozbu zvýšenia cien, ale aj možné zhoršenie postavenia slovenských dodávateľov potravín. Sme presvedčení, že reálne hrozil zánik niektorých menších slovenských predajcov potravín. No ani tie „veľké“ nemali na ružiach ustlané. Vďaka odvodu by totiž museli do štátnej kasy odviesť milióny eur, ktoré by ich obchodnou stabilitou určite zatriasli.

Tlak verejnosti začal byť veľký. Aj my sme poslancov koalície vyzývali, aby tento zákon stiahli z rokovania. Nestalo sa tak. V SNS však pochopili, že prestrelili a svoj geniálny zákon upravili mohutnou „odbornou“ zmenou, vďaka ktorej sa odvod začal týkať len veľkých obchodných reťazcov. Znamenalo to síce zníženie plánovaného výberu financií na cca 120 miliónov eur, ale ani to nie je pre SNS žiaden problém. 30 miliónov hore dolu. Zákon bol schválený s účinnosťou od 1. 1. 2019. S januárom však prišiel na psa mráz. Podľa štatistického úradu sa za január zvýšili priemerné ceny potravín až o 3 %. Presne tak, ako sme všetci hovorili.

Po tejto správe sa na SNS opäť prevalila kritika odbornej a laickej verejnosti, ale predkladatelia zákon naďalej velebili a kritizovali jeho odporcov. 

Až doteraz. Európska komisia pozastavila platnosť zákona z dôvodu jeho nesúladu s európskymi normami a zákonmi. A zrazu je všetko inak. Reakcia SNS nedala na seba dlho čakať. Bola však prekvapivá. Ministerka za SNS najprv reagovala v zmysle „zlý, zlý Busel“ a následne sa predseda SNS rozhodol predložiť návrh zákona, ktorý tento nezmyselný odvod zruší. Áno čítate dobre. Idú zrušiť vlastný zákon. Ten, ktorý obchodníkom, dodávateľom, ale aj ľuďom pripravil nejednu prebdenú noc. Ten, o ktorom im všetci vraveli že je zlý, neodborný a zdražie potraviny. Pol roka v SNS tvrdili, že všetci klamú. Dnes však Andrej Danko priznal pravdu, keď na tlačovej konferencii doslova povedal: „ Robím to preto, že nechcem, aby sa o mne o 40 rokov hovorilo ako o človeku, ktorý stál za rastom cien potravín." Takže áno, SNS presne vedela, čo tento zákon prinesie. Andrej Danko rád rozprával, že vyhlasuje reťazcom vojnu. V tej rétorike stále pokračuje: „Možno obchodné reťazce vyhrali bitku, ale nie vojnu so štátom. “

Ja mu však na to vravím niečo iné: Nevyhlasujete nikomu vojnu, pretože jediným, kto v tejto vašej vojne prehral je občan, ktorému zdraželi potraviny.

Som Radoslav Pavelka, v parlamente sa snažím bojovať za férové podnikateľské prostredie, za rovnosť všetkých pred zákonom, a spolu tímom SaS chceme spraviť Slovensko lepším. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?