Viac peňazí pre študentov ? Dá sa to.

Autor: Radoslav Pavelka | 13.5.2019 o 8:30 | Karma článku: 2,67 | Prečítané:  1051x

Tiež si myslíte, že študenti by mali mať možnosť zamestnať sa čo najľahšie a tiež aby si takto zarobili čo najviac? Ja hej. Práve preto prinášame niekoľko návrhov zákonov, ktoré by toto umožňovali.

Dnes funguje pri zamestnávaní mladých ľudí na dohodu o brigádnickej práci študentov takzvaná „odvodová výnimka“, ktorá umožňuje zamestnávateľovi neplatiť odvody za študenta do maximálnej výšky jeho zárobku 200 eur. Ak študent zarobí viac, všetko nad 200 eur už podlieha bežnému odvodovému a poistnému zaťaženiu. Študent tak zamestnávateľa stojí viac a on sám zarobí menej.

Dnes, keď je na pracovnom trhu nedostatok zamestnancov a platy rastú - po zvyšovaní minimálnej mzdy, vyšších príplatkoch za nočnú prácu či za prácu cez víkend alebo štátny sviatok, je aj tlak na vyššie odmeňovanie študentov. Je teda jasné, že súčasných 200 eur „bez odvodov“ akosi s reálnym stavom ekonomiky nekorešponduje. Preto sme sa rozhodli s podpredsedníčkou SaS Janou Kiššovou pripraviť zmenu tohto zákona. Navrhujeme posunúť hranicu „odvodovej výnimky“ zo súčasných 200 eur na hodnotu minimálnej mzdy, ktorá je určená na tento rok vo výške 520 eur. Úmyselne sme nestanovili pevnú hranicu, ale naviazali sme ju na minimálnu mzdu, ktorá sa každým rokom zvyšuje. To by brigády pre študentov spravilo flexibilnejšími a pre všetkých atraktívnejšími.

Čo to bude znamenať v realite: ak by v roku 2019 zarábal študent 520eur mesačne, čiže minimálnu mzdu a „odvodová výnimka“ by tejto minimálnej mzde zodpovedala, (čo je podstata nášho návrhu) v porovnaní so súčasným stavom by si študent prilepšil v čistom o 268,80 eur ročne. Celkom dobré, nie?

Zastávame názor, že zamestnávanie študentov by malo byť čo najjednoduchšie, preto sme predložili na súčasnú schôdzu NR SR aj ďalšie návrhy zmeny zákonov. Súčasný stav určuje maximálny počet odpracovaných hodín pre študenta na 20 hodín za týždeň. Prax však ukazuje, a to najmä u vysokoškolákov, že to je málo. Preto navrhujeme zvýšiť počet možných odpracovaných hodín na 40. Ďalšou zmenou je možnosť uzatvoriť Dohodu o brigádnickej práci študentov aj na dlhšie ako 12 mesiacov (to platí dnes), vďaka čomu odpadnú zamestnávateľovi každoročné papierovačky.

Sme presvedčení, že naše návrhy dokážu uľahčiť zamestnávanie študentov, zamestnávateľom znížia administratívnu záťaž a najmä prinesú pre študentom viac na výplatnej páske.

 

Som Radoslav Pavelka, v parlamente sa snažím bojovať za férové podnikateľské prostredie, za rovnosť všetkých pred zákonom a s tímom SaS chceme spraviť Slovensko lepším. 

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?