Zaplať pokutu a bez pardónu !

Autor: Radoslav Pavelka | 10.7.2019 o 8:00 | (upravené 29.7.2019 o 18:24) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  3304x

Predstavte si, že ste majiteľom obchodu s potravinami, do ktorého vám príde štátna kontrola. Po previerke vám oznámi, že zistila skutočnosti v rozpore so zákonom a následne dostanete pokutu napríklad dvadsaťtisíc eur. 

Nesúhlasíte, ale nie je vám to nič platné. Pokutu musíte zaplatiť do tridsiatich dní.  Bez pardonu. Môžete sa síce odvolať, ale zaplatiť musíte, na tom sa nič nemení. Môžete sa samozrejme obrátiť na súd, ale ako vieme, súdne konania bežne trvajú aj niekoľko rokov. Takže vy sa spravodlivosti môžete domôcť naozaj neskoro. V praxi to znamená, že ak vám aj dá súd za pravdu a vynesie rozsudok, podľa ktorého Vám bola pokuta udelená v rozpore so zákonom, svoje peniaze si môžete začať vymáhať až následne. Po niekoľkých rokoch. Zdá sa vám to nelogické? Aj nám v SaS a preto sme zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami nepodporili. Nič to však nebolo platné, zákon prešiel a po pár týždňoch tu máme prvý prípad jeho aplikácie v praxi. Istému obchodnému reťazcu podľa tohto zákona udelili pokutu vo výške milión eur, ktorú musí do tridsiatich dní uhradiť. Bez možnosti vysvetliť situáciu, bez možnosti upozorniť na možno nesprávny postup kontrolórov.  Bez pardonu.

Nechcem sa zastávať žiadneho predajcu a som plne za to, aby dostal adekvátnu pokutu, ak naozaj porušil zákon. Som však proti tomu, aby sa nebolo možné voči takémuto rozhodnutiu odvolať. Veď každý je omylný a aj kontrolór nemusí rozhodnúť vždy správne. Môže sa neúmyselne pomýliť, ale môže sa stať, že likvidačnú pokutu udelí naschvál. Hoci by to tak samozrejme nemalo byť, pracovník kontroly je tiež len človek a takéto rozhodnutia môžu byť rozhodujúce v konkurenčnom boji. A práve na to slúži  inštitút odvolania s odkladom zaplatenia pokuty. Aby sme eliminovali možnosť nesprávneho rozhodnutia kontrolného orgánu v čo najväčšej miere, nech sa tak už udialo z akéhokoľvek dôvodu.  

Na situáciu, kedy sa pokutovaný nemôže odvolať, pričom toto odvolanie by malo odkladný účinok zaplatenia pokuty až do vyriešenia problému, upozorňovala nielen odborná verejnosť už pri predkladaní zákona. Podľa viacerých je toto ustanovenie až protiústavné. My v SaS si to myslíme tiež a preto sme podali podanie na Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý protiústavnosť posúdi. Pevne veríme, že naše námietky uzná a toto uznesenie zákona zruší.

Som Radoslav Pavelka, v parlamente sa snažím bojovať za férové podnikateľské prostredie, za rovnosť všetkých pred zákonom a s tímom SaS chceme spraviť Slovensko lepším. 

Viac o mne a mojich aktivitách sa dozviete aj tu  https://www.facebook.com/radoslavpavelkaVasposlanecNRSR/?ref=bookmarks

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť.

Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?