Od pondelka sa otvárajú tržnice!

Autor: Radoslav Pavelka | 18.4.2020 o 8:35 | (upravené 19.4.2020 o 11:26) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  39934x

Presne tak. Od pondelka 20.4. budú otvorené farmárske trhy. Tiež ste sa potešili, že si budete môcť konečne kúpiť od svojho obľúbeného pestovateľa čerstvú reďkovku, cibuľku, alebo planty a sadenice?

Priskoro. Takéto nariadenie vydala vláda, ale v Čechách. Korona vírus straší všade okolo nás. Zasiahol do všetkých oblastí nášho života. Osobného, pracovného. Je jednoducho všade, kam sa pozriete. Jedným z veľkých problémov, ktoré riešime v súčasnosti je otvorenie, respektíve neotvorenie našej ekonomiky. Názory sú rôzne. Vo svojom minulo týždňovom blogu som písal o problematike zatvorenia Nitrianskej tržnice. Celé znenie blogu je k dispozícii tu: Situácia k dnešnému dňu je však stále nezmenená. Tržnica je stále pre farmárov zatvorená. O to viac ma zaujala správa, že v Českej republike sa rozhodli od 20.4. otvoriť farmárske trhy. Nie je to však žiaden hurá podnik, ale toto otvorenie bude možné len v prípade, ak prevádzkovateľ týchto trhov bude schopný dodržať všetky prísne hygienické nariadenia. Za ich dodržiavanie bude priamo zodpovedný. Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí povinnosť dodržiavať predpísané rozostupy medzi jednotlivými stánkami, k dispozícii musia byť dezinfekčné prostriedky pri každom predajnom pulte a mnohé ďalšie. Naopak, naďalej bude platiť zákaz podávania jedál k priamemu konzumu. Podľa mňa to má hlavu a pätu. Dodržaná bude bezpečnosť obyvateľov a súčasne bude umožnené kupovať a predávať. Mimochodom, mesto Nitra deklarovalo pri prevádzkovaní svojej tržnice zabezpečenie a dodržanie takmer identických hygienických podmienok.

Čo by otvorenie tržníc a farmárskych trhov prinieslo? Drobní pestovatelia budú môcť predávať svoje produkty, v týchto dňoch najmä planty a sadenice, zákazníci budú môcť nakupovať slovenské produkty na čerstvom vzduchu, čo ja pokladám za oveľa bezpečnejšie, ako v uzavretých priestoroch bežných predajní a pomôže sa našim farmárom. Ich škody totiž nie sú len v absencii reálneho príjmu, ale najmä v tom, že svoje produkty už majú dopestované, čo ich stálo nielen nemalú fyzickú námahu, ale aj financie. Tieto produkty sa nedajú len tak odložiť a predávať neskôr. Aj preto sa čoraz častejšie stretávame s inzerátmi, v ktorých pestovatelia ponúkajú svoje produkty k odpredaju u seba doma, prípadne ich vedia priniesť priamo k zákazníkovi.  

Aby sme však neboli len negatívni, treba povedať, že v piatok vláda zopakovala, že najbližší pondelok po dohode s epidemiológmi zverejnia presný zoznam a poradie prevádzok, v akom sa budú otvárať. Musíme pevne dúfať, že tržnice a farmárske trhy, budú medzi nimi. Držme si palce priatelia.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Parlament bude rozhodovať o interrupciách

Podľa kritických hlasov ide o psychický nátlak.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prvý výstrel Anny Záborskej

Nebudú spokojní, kým ukončenie tehotenstva nebude na úrovni s vraždou.


Už ste čítali?