Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Od pondelka sa otvárajú tržnice! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

hm

Myslím si, že v pondelok aj naša vláda ohlási otvorenie trhov. Bolo by to logické.
 

 

Pozdravujem. Pevne dúfam, že to tak aj spravia. Ale uvidíme.
 
Hodnoť

Hm,...

...akosi nie som zástancom toho, aby boli u nás tržnice, trhoviská otvorené. Prináša to so sebou aj zvýšený pohyb obyvateľstva - trhovníčok a trhovníkov - po krajine a s tým možné mnohé riziká šírenia vírusu Covid-19 i iných ochorení a pod. Nevraviac o tom, že organizácia predaja na trhoviskách sa môže rýchlo vymknúť normám a kontrole dodržiavania nariadení vlády.
 
Hodnoť

Zle rozhodnutie

lepsie by bolo urobit rozvozove sluzby. Trznice budu zdrojom nekontrolovanej nakazy.
 
Hodnoť

...

...modelový príklad zo zastrešenej tržnice mesta, v ktorom bývam: oplotená, vstup možný cez 3 vchody - brány. Na ploche natlačené na seba predajné stoly v dlhých radoch, s rozostupmi ( uličkami ) pre kupujúcich širokými cca 2 metre. Predajné miesta v dvoch radoch sú otočené chrbtom k sebe a predajcovia nemajú ani tie 2 metre... Trhové miesta sa im prenajímajú za odplatu, obyčajne na dlhšiu dobu - sezónu.
Hygienické opatrenia určujú, že na plochu 25 m2 by v predajných priestoroch mal byť max. 1 zákazník. A čo predajcovia ? Môžu byť tesne vedľa seba, tak ako v časoch pred koronakrízou? Ak by sa mal aj v tomto prípade dodržovať predpísaný rozostup, nestačí redukovať počet predajných miest na polovicu, otázka takmer hamletovská: komu a ako zrušiť jeho predplatené predajné miesto? Ako organizovať a kontrolovať predaj v kríze?
Poznámka k rozvozovým službám: väčšina kupujúcich v mestách si produkty z tržníc kupuje " v malom", pre domácnosť, niekedy aj do malej záhradky v záhradkárskej osade. Ťažko si viem predstaviť, že by pestovateľ mal zabezpečovať rozvoz výpestkov pre nich, to by pomaly nerobil nič iné... Máme sociálne siete, tak sa organizujme.

P.S. - blogerovi: tá nešťastná slovenčina ( drobný pestovatelia...aby sme však neboli len negatívny...) - plurál d r o b n í - n e g a t í v n i. Objektívne musím konštatovať, že často môže ísť o nastavenie korektorov jazyka v smartfónoch, najmä keď majú nastavený ako predvolený český jazyk. Ale dôveruj - preveruj.
Prajem všetko dobré, hlavne pevné zdravie všetkým.
 

 

Pozdravujem. Ďakujem za príspevok , gramatické nedostatky aj vďaka Vám odstránené :-) . Čo sa týka rozostupov. Správca by musel samozrejme nastaviť rozostupy medzi stánkami na určené hodnoty. Ak to nebude vychádzať a všetci predajcovia sa nepomestia, bude sa musieť nájsť iné riešenie. Napríklad, rozdeliť predajcov na dve skupiny a každá skupina by predávala len každý druhý deň. Nie je to ideálne riešenie, ale lepšie, ako keby nemohol predávať nik. Stále sa treba pozerať aj na to, že pevne dúfam, takéto obmedzenia tu nebudú večne.
 
Hodnoť

Ja stále nakupujem

od malých farmárov či pestovateľov. Kde? V zelovocárskych búdkach, ako je napríklad v Rovinke oproti obecnému úradu. A predstav si svete, aj bez otvorenia farmárskych tržníc sa dostanem k čerstvej zelenine z domácej produkcie.
.
Planty, sadenice nekupujeme, ale rastlinky, kvietky, bylinky žena nakupuje z rovnakých zdrojov.
.
Takže kto sa nechcel už v minulosti mačkať so stovkami ďalších medzi predajnými stolmi, poznal alternatívy. A tie fungujú stále. Akurát z toho nik nerobí Hallóo
 

hm

Tak ten zelovoc v Rovinke, kde aj bývam nie je práve dobrý príklad.
Je to klasická predajňa ovocia a zeleniny ako každá iná.
Z domácej farmárskej produkcie tam majú veľmi málo.
 

Teraz tam majú

domáce reďkovky, cibuľku. Ale ďalej na juh ako je Šamorín predávajú veľa vlastnej zeleniny a napr. Báč, Rohovce tam je ponuka rozšírená aj o tie spomínané kvetinky, bylinky a samozrejme planty a sadenice.
.
pre mňa je dôležitý fakt, že si nájdem svoje produkty aj mimo takýchto masoviek, ako sú tržnice.
 

 

Mam rad tieto univerzalne rady. A inak z akej vzdalenosti do tych zelovocinarskych budok dochadzas? Nebudes tam niekde nahodou na okoli aj byvat, lebo pochybujem ze by sa tam trepal niekde z centra BA?
 

Bývam v Bratislave

ale prechádzam cez dediny, keď idem na ryby, čiže skoro každý týždeň. vždy si nakúpim toľko, aby som doniesol aj domov. A predstav si, aj mäso si kupujem u mäsiara a nie v supermarkete. Asi nemám rád masovky a tlačenice.
 

 

Super. A aj facebook nemas, telku nepozeras (ak ano tak iba dokumenty a TA3) a cestujes zasadne bez cestovky :-)
 

Akou logickou skratkou

si dokázal splodiť svoj príspevok?
 

 

Ironia asi nebude tvoja silna stranka...
 

Ani

tvoja :)
 

 

nechaj tak...
 

 

nejde len o možnosť kúpiť si to, čo vy preferujete. Ide najmä o možnosť predať to, čo pestovatelia už dopestovali. Každý nemôže mať drevenú búdku s okienkom. Pestovatelia začali s prácami už na jeseň, prípadne v zime, teraz sú hotové plody ich práce - skorá zelenina, priesady - ale nemôžu to predať. Pritom podobný alebo rovnaký sortiment je možné zakúpiť vo veľkých hypermarketoch, ibaže tie produkty často nedopestovali drobní pestovatelia na Slovensku. Pritom podľa mňa uzatvorená predajňa super- a hypermarketov je rizikovejšia, ako otvorený priestor tržnice. Pri uzatvorených by mali platiť rovnaké pravidlá, ako vo všetkých ostatných uzavretých obchodoch.
 

hm

Presne tak. nedávno dávali v TV nejakého pána, ktorý vo veľkom pestuje rôzne priesady. Nemá ich kde predávať, tak niektoré druhy už musel vyhodiť.
Nevidím dôvod neotvoriť otvorené trhoviská, a v pri uzavretých dodržiavať hygienické pravidlá ako inde. Dovoliť predávať len domáce produkty a nie priekupníkom z veľkoskladov.
 

Áno, asi máš pravdu

s tým, že chcú predávať. Ale nie som si istý, či taká Miletička je bezpečnejšia ako Billa, kde ti SBSkár dezinfikuje ruky a bez rúška ťa nepustí. Keď poznáš Miletičku, potom poznáš aj osadenstvo, čo sa tam zgrupuje
 


Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Hriech B. Kollára je len na jeden Otčenáš!! 759
 2. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 73
 3. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 58
 4. Ondrej Putra: Samovraždy zamestnancov v kríze 40
 5. Mišo Šesták: Keď na korupciu stačila pálenka 35
 6. Věra Tepličková: Premiér Matovič nevie ani po troch mesiacoch praxe vládnuť, 31
 7. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 25
 8. Igor Hornak: Električka po Landererovej 20
 9. Martin Pekár: Kontroverzný človek je členom výboru pre prípravu novely stavebného zákona 17
 10. Gabriel Čajko: Pomohol by polícii Old Shatterhand? 16

Rebríčky článkov


 1. Filip Pančík: Špagety
 2. Olívia Lacenová: Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?
 3. Michael Laitman: Vyzbrojovanie USA a tajná zbraň prírody
 4. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora
 5. Štefan Vidlár: 1. liga
 6. Andrea Bérešová: Kosenie horskej lúky na Miláne Grúni
 7. Richard Gajarský: OČR a karanténa.
 8. Miriam Studeničová: O záhadnej identite neznámeho z evanjelií
 9. Denis Jacko: Malinový stret
 10. Lukáš Baloga: Čínsky akciový trh dynamikou rastu jasne prekonal USA aj Európu


Už ste čítali?